Nauczyciele Przedszkola dla dzieci Ugandy


Autor: Alicja Buczek

Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której można użyć, aby zmienić świat /Nelson Mandela/

ugandaNa całym świecie mieszkają dzieci. Mają różny kolor skóry i żyją w różnych częściach świata z różnym bagażem doświadczeń. Jednym powodzi się dobrze, drugim źle a jeszcze innym tragicznie.

W przedszkolu pracuję 35 rok i ilekroć patrzę na roześmiane dzieci, które biegają po kolorowej sali pełnej atrakcyjnych zabawek, gier, kredek i które mają wokół siebie całą masę atrakcji dziennych w postaci teatrzyków, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, dzieci dla których panie kucharki przygotowują zdrowe posiłki, a one są rozkapryszone, żądające, znudzone i niezadowolone, tylekroć przed oczami staje mi zupełnie odmienny obraz dzieci z ubogich i pozbawionych edukacji krajów, tak jak ma to miejsce np. w Afryce. Pytam więc, dlaczego tak się dzieje?

Biedne państwa afrykańskie nie są w stanie zapewnić nawet podstawowej edukacji swoim dzieciom. Władzom często nawet na tym nie zależy, gdyż łatwiej jest kierować krajem ludzi niewykształconych.Dlatego w tych krajach zamożni i żyjący w dostatku włodarze „nie stawiają” na naukę, bo po co?

Edukacja to najlepszy sposób na pokonywanie biedy, niebezpiecznych praktyk kulturowych nastawionych na ciężką pracę fizyczną dzieci, wykorzystywanie seksualne i ekspozycje na HIV/AIDS. Tylko wykształcenie może wyrwać dzieci afrykańskie z kręgu biedy, przemocy fizycznej i bezradności. Szkoła jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość. Niestety, szkół jak na lekarstwo, a dzieciaki nie mają szkolnych wyprawek.

Kilkuosobowa grupa oddana dzieciom przedszkolnym postanowiła to zmienić opracowując projekt pomocowy pt.: „Nauczyciele Przedszkola  dla dzieci Ugandy”.
Jesteśmy dużą grupą zawodową zdolną do bezinteresownej miłości i pomocy dzieciom bez względu na ich kolor skóry czy miejsce zamieszkania. Opracowując program wpisaliśmy w jego realizację wszystkie nauczycielki przedszkola, które tylko zechcą się w niego zaangażować. I nie ukrywamy, że liczymy na Waszą pomoc.

Projekt będzie realizowany przez Fundację crowdfundingową Polak Pomaga i już niebawem, po długiej rozgrzewce ustawiamy się start. Ruszamy z projektem już za 3 dni (15 listopada 2016). Znaleźliśmy się wraz z projektem w grupie uprzywilejowanych osób, które będą otwierać stronę Fundacji polakpomaga.pl. Jest to dla nas sytuacja bardzo komfortowa, gdyż ekipa Polak Pomaga zaprosiła tysiące osób do współpracy, które równocześnie mają szansę dotrzeć do naszego projektu. Jego powodzenie w dużej mierze zależy od Was.

Szczegóły projektu znajdziesz tutaj www.pomoc.przedszkolanki.com, a 15 listopada na stronie www.polakpomaga.pl rozpocznie się zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z Kamokoli w Ugandzie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

, ,

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)


error: Treści są chronione! Nie masz uprawnień do ich kopiowania.