Świadomy rodzic to tyle samo, co bezpieczne wakacje z dzieckiem


pixabay.com

pixabay.com

Po wielu miesiącach wyczerpującej pracy marzymy o spokoju, relaksie i wypoczynku. Czekamy na wymarzony urlop. Pamiętajcie, że nie tylko dorośli są zmęczeni. Dzieci, które wcześniej rano wstają do przedszkola, a potem przebywają przez wiele godzin w gwarnej sali także odczuwają zmęczenie.

One pracują nawet w czasie zabawy. Ich mózg nastawiony na zdobywanie wiedzy i umiejętności nie przestaje pracować ani na chwilę. W korze mózgowej malucha znajduje się około dwa razy więcej synaps niż u osoby dorosłej. Mózg dziecka pracując i rozwijając swoje możliwości wykonuje ogromny wysiłek.

Dzieciom także należy się odpoczynek od codzienności. One czekają na swój urlop z mamą i tatą, a jeśli nie jest to możliwe to z innymi bliskimi osobami, byle poza przedszkolem i dotychczasowym rytmem dnia. Co roku po każdych wakacjach odkrywam, że moim podopiecznym przybywa we wzroście widocznych gołym okiem centymetrów i że stali się „doroślejsi”. To efekt wypoczynku, dłuższego snu, wyrwania się ze schematu dnia codziennego narzucanego mu w czasie roku szkolnego.

Pakujcie więc walizki, stroje kąpielowe, wiaderka i łopatki dla dzieciaków i gnajcie szukać ukojenia w nadmorskich falach i ciepłym piasku. Ale uwaga, bądźcie ostrożni i odpoczywajcie bezpiecznie! Wydarzenia  utonięć dzieci za sprawą prądów morskich, o których mało wiemy, skłoniły mnie do napisania tego artykułu.

Głównym winowajcą nieszczęśliwych nadmorskich wypadków był tzw. prąd wsteczny lub rozrywający. Pamiętam, jak wiele lat temu będąc nad morzem znalazłam się w sytuacji, kiedy fale zaczęły spychać mnie wgłąb morza. Byłam po kolana w wodzie, a silna fala podmyła mi grunt i przewróciła, a potem zepchnęła wgłąb morza. Gdyby nie to, że stałam blisko falochronu którego się uczepiłam, to pewnie odpłynęłabym w siną dal i najprawdopodobniej nie pisałabym tego artykułu. Wtedy jeszcze nie rozumiałam i nic nie wiedziałam o zjawisku prądów rozrywających (potocznie prąd strugowy lub wciągający). Dzisiaj mam ich świadomość i chciałabym żebyście drodzy rodzice też ją mieli.

Jeśli nie mamy świadomości tego, co się dzieje wokół nas i nie wiemy jak unikać zagrożeń, wówczas nawet trzymając dziecko za rękę, możemy je stracić.

Niebezpieczne sytuacje nad morzem są efektem niewiedzy, braku umiejętności pływania i niefrasobliwości dorosłych. Powinniśmy więc sami, na własną rękę dokształcić się w tym temacie, by wiedzieć czego możemy spodziewać się w wodzie. Edukujmy też dzieci, by wiedziały jak bezpiecznie zachować się na plaży.

Wejście do morza nawet po kolana przy silnym wietrze północnym i wysokich falach (prąd wsteczny) może skończyć się tragicznie, bo fala przewraca człowieka, a wydostanie się na powierzchnię jest walką, którą może wygrać tylko silny człowiek z kondycją.

Drogi Rodzicu wypoczywaj z dzieckiem bezpiecznie nad morzem i:

1. Pod żadnym pozorem nie wchodź z dzieckiem do morza, gdy wywieszona jest czerwona flaga. Silny wiatr i wzburzone morze wróżą raczej kłopoty, aniżeli przyjemność zamoczenia nóg w słonej wodzie.

2. Nie spuszczaj z oka ani na moment dziecka. Nie ryzykuj zaginięcie go na zatłoczonej plaży, czy niekontrolowanego wejścia do wody. „Zapracowane” robieniem babek z piasku dziecko może stracić orientację i w panice poszukiwać rodziców na zatłoczonej plaży. Naucz dziecko, by w takich sytuacjach nie oddalało się z miejsca i kręcąc się wokół własnej osi nawoływało pomocy. Nie jest także wstydem zaopatrzenie go w opaskę lub inny gadżet na którym są dane kontaktowe, gdyż nawet starsze dzieci w panice je zapominają.

3. Nie leż na kocu, gdy dziecko jest w wodzie. Bądź blisko niego. Możesz przecież wspólnie pohasać w morskich falach. Bezpiecznie jest zaopatrzyć dziecko na czas kąpieli wodnych w tzw dmuchane rękawki, lub kamizelkę ratowniczą, które można kupić w wielu sklepach.

4. Nie dopuszczaj do wstrząsu termicznego- nagrzane słońcem ciało powinno stopniowo oswajać się z zimną wodą. Zanim wejdziesz do wody delikatnie ochlapuj całe ciało dziecka.

5. Nie narażaj dziecka na oparzenia słoneczne- stosuj kremy z filtrem i unikaj godzin południowych do plażowania na słońcu.

6. Nie narażaj dziecka na udar słoneczny. Chroń głowę dziecka i zakładaj mu kapelusiki, chusteczki, rozkładajcie nad nim parasole.

7. Edukuj dzieci. Nie strasz, ale uczulaj na niebezpieczeństwa i zagrożenia płynące z beztroskiej zabawy na plaży. Przygotuj je także na sytuacje trudne, w których się już znajdą.

8. Edukuj się sam, by być przygotowanym na trudne sytuacje. Przeczytaj o:

  1. Prądzie wstecznym
  2. Prądzie rozrywającym

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

,

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)


error: Treści są chronione! Nie masz uprawnień do ich kopiowania.