Bo i dla smyka jest matematyka!


Autor: Magdalena Kaniowska

PrzechwytywanieMatematyka nie jest dziedziną zarezerwowaną dla dorosłych. Do świata dziecka wkracza bardzo wcześnie – wraz z podstawowym zasobem słownika. Zasadniczym błędem, o który nietrudno, jest ograniczenie zakresu matematyki przedszkolnej do świata cyferek i prostych figur geometrycznych. Tymczasem to przecież o wiele więcej: myślenie logiczne i kreatywne, wyobraźnia przestrzenna, rozumowanie przyczynowo-skutkowe, porównywanie, uogólnianie, analiza i synteza, uzasadnianie, wnioskowanie…

Te wszystkie operacje są podstawą naszych codziennych działań czy wyborów i w matematyce mają swój fundament. Właściwie zaplanowana przedszkolna edukacja matematyczna pozwoli dziecku zyskać dostęp do tych umiejętności i włączyć je z powodzeniem w zakres jego podstawowych kompetencji. Ponadto, plan zrealizowany w sposób ciekawy, z wykorzystaniem niestandardowych pomocy dydaktycznych, wpłynie na rozwój dziecka niezwykle korzystnie i, w dalszej perspektywie, zapewni mu szereg szkolnych sukcesów.

5-letnia Kasia bardzo lubi chodzić do swojego przedszkola. Jej mama nie ma problemów z porannymi pobudkami i nakłanianiem córki do ochoczego wychodzenia z domu. Kasia cieszy się najbardziej, gdy nauczycielka zaprasza dzieci do kącika matematycznego albo zabiera na spacery i prosi o policzenie kasztanów czy okien w mijanych domach. Kasia potrafi odróżni kwadrat od prostokąta, umie rozpoznawać te kształty w swoim otoczeniu. Wie, która ręka jest lewa, a która – prawa. Dorosłych zadziwia to, jak szybko wyciąga wnioski i dostrzega prawidłowości. A przecież to nie przypadek. Nauczycielka Kasi dołożyła wszelkich starań ku temu, żeby płynnie wprowadzić dzieci w świat matematyki.

Kwestią niezwykle istotną było dla niej kształtowanie prawidłowych intuicji i wyobrażeń dotyczących zależności matematycznych w najbliższym otoczeniu dziecka. Rozwijanie predyspozycji matematycznych jest w przypadku Kasi proste: ma doskonałą intuicję geometryczną i świetnie radzi sobie z orientacją w przestrzeni. Słowa nauczycielki padają na podatny grunt, a dziewczynka wręcz chłonie wiedzę, zwłaszcza, gdy ma okazję przyswajać ją poprzez osobiste doświadczenie. Matematyka oznacza dla niej zabawę i radość, a to pozwoli jej kiedyś swobodnie dokonywać wyborów na kolejnych etapach edukacji.

Mały Maciuś nie radzi sobie jednak tak dobrze. Już samo rozpoznawanie cyferek sprawia mu ogromną trudność. Koło czy sześciokąt – dla Maciusia te figury nie różnią się niczym. Lewa ręka myli się z prawą, a liczenie na paluszkach to nie lada problem. W tej sytuacji tylko wczesne rozpoznanie trudności matematycznych pozwoli je wyeliminować i zapewnić chłopcu dobry start na progu szkolnej kariery jak i w zakresie indywidualnego rozwoju. Nauczycielkę czeka wiele pracy, ale szybka reakcja i odpowiednio dobrane metody pracy, zwłaszcza nauka przez zabawę i poprzez osobiste doświadczenie chłopca, pomogą Maciusiowi przygotować się na wyzwania, które czekają go w szkole i rozbudzą jego matematyczną ciekawość.

Kształtowanie rozumowania operacyjnego na odpowiednim poziomie przed rozpoczęciem nauki szkolnej jest kluczową kwestią w rozwoju dziecka, podkreśla to wszak profesor Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, autorytet w dziedzinie edukacji matematycznej dzieci. Wczesna diagnoza problemu pozwala także wykluczyć ryzyko dyskalkulii i zapobiega utrwaleniu niechęci wobec matematyki, która towarzyszyć będzie dziecku przecież na wszystkich kolejnych etapach edukacji.

Portal Przedszkolowo.pl docenił wagę rozwijania matematycznych kompetencji wśród przedszkolaków i zorganizował konkurs, który pozwala im wykazać się na tym polu. Proste łamigłówki, które dzieci rozwiązywać mogą wspólnie z dorosłymi, to recepta na promowanie matematyki wśród najmłodszych. Przedszkolowo.pl zachęca nas, by „ruszyć z przedszkolakiem łamigłówek szlakiem” i proponuje nauczycielom wychowania przedszkolnego naukę przedmiotu poprzez zagadki matematyczne dostosowane do możliwości dzieci w wieku 2-6 lat. Łamigłówki zamieszczane na stronie konkursowej to ciekawa treść podana w akompaniamencie atrakcyjnej grafiki. Każdy tydzień to seria zagadek z innym bohaterem w roli głównej. Dzieci towarzyszą mu w zmaganiach z codziennymi problemami natury matematycznej i uczą się jak je rozwiązywać. Dodatkową motywację stanowią nagrody przeznaczone dla najaktywniejszych i najlepszych uczestników.

Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że matematyka może być tym, czym dla każdego dziecka być powinna – intelektualnym wyzwaniem i rozbudzającą zabawą. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym więcej skorzystają na tym nasze przedszkolaki. A przecież na tym właśnie najbardziej nam zależy – na zapewnieniu im optymalnych warunków do rozwoju i wykorzystaniu tego cennego czasu, gdy zdobywanie nowej wiedzy może być czystą przyjemnością.

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)


error: Treści są chronione! Nie masz uprawnień do ich kopiowania.