Odszkodowanie za brak miejsca w przedszkolu


Polska jest na szarym końcu Europy jeśli chodzi o dostępność do przedszkoli. Opublikowany niedawno raport Europejskiej Sieci Informacji o Edukacji „Eurydyce” stwierdza, że jak w większości państw UE do przedszkoli chodzi prawie 80 proc. dzieci, tak u nas ta liczba zmniejsza się o więcej niż połowę.

W Polsce gminy likwidują przedszkola, aby nie ponosić kosztów ich utrzymania.  Cała machina ratowania budżetów gminnych kosztem przedszkoli polegająca między innymi na sprzedawaniu lub wynajmowaniu przejętych budynków w sposób bardzo dotkliwy odbija się na planach ministerialnych zakładająch dostępność wszystkich dzieci do edukacji przedszkolnej.

Szwedzki przedszkola poszły o krok milowy do przodu i od 1 stycznia 2015 gminy będą musiały wypłacić rodzicom odszkodowanie w przypadku braku miejsca w przedszkolu. Kwota, zbliżona do wysokości zasiłku rodzicielskiego, zależeć będzie od czasu oczekiwania. W ten sposób szwedzki rząd chce zmusić samorządy do zapewnienia opieki wszystkim dzieciom.

A może należałoby przenieść ten pomysł na grunt polski?

Szwecja – Odszkodowanie za brak miejsca w przedszkolu.

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)


error: Treści są chronione! Nie masz uprawnień do ich kopiowania.