Polityczna gaża dla nauczyciela


money

autor: Alicja Buczek dnia 26.10.2007

Jak polityczna śmietanka widzi polskich nauczycieli i na ile ocenia ich pracę? Przeczytaj wypowiedzi polityków różnych opcji.

  • Krystyna Szumilas (PO): Na pewno nauczyciele powinni zarabiać więcej niż w tej chwili. Nie podejmuje się jednak podać kwoty. Zarobki powinny zależeć od sytuacji na rynku pracy, stopnia awansu zawodowego i możliwości państwa.
  • Marek Borowski (LiD): Zarobki polskich nauczycieli powinny być takie same, jak w krajach Unii Europejskiej. Trzeba jak najszybciej wyznaczyć tempo wzrostu płac. Pozycja nauczycieli musi być wzmacniana.
  • Elżbieta Jakubiak (PiS): Jest problem w dochodzeniu do tego, ile powinien zarabiać nauczyciel. Nikt nie powie, że zarabia dużo, ale tez nikt nie powie, że mało. To zależy od środowiska, w którym pracuje. Bo jeśli nauczyciel dyplomowany zarabia ok. 3 tys. w małej miejscowości, na wsi to jest to sporo. Pytanie brzmi: jak na przyszłość zadbać o wynagrodzenia nauczycieli i utrzymać tempo wzrostu płac?
  • Anna Jabłońska – Sierakowska (LPR – Młodzież Wszechpolska): Wicepremier Giertych obiecał nauczycielom 7-proc. podwyżki i obietnicy dotrzymał. Kiedy był ministrem edukacji ręczył swoją osobą, że w przyszłym roku nauczyciele też je dostaną.
  • Danuta Hubicka – Lewandowska (Samoobrona): Wynagrodzenie polskich nauczycieli powinno być porównywalne z zarobkami nauczycieli z innych krajów europejskich. Dzięki temu nauczyciele nie będą odpływać z kraju.

A ile teraz zarabia polski nauczyciel?

Nauczyciel, który rozpoczyna karierę zawodową, odbywa roczny staż. Taki nauczyciel- stażysta zarabia wtedy około 820 złotych netto.

  • Po roku pracy awansuje zostając nauczycielem kontraktowym i dostaje ok. 960 zł na rękę.
  • Dopiero po pięciu latach pracy może uzyskać stopień nauczyciela mianowanego- otrzymuje wtedy 1200 zł neto
  • Po dziewięciu latach pracy nauczyciel może zdobyć tytuł dyplomowanego, co uprawnia go do otrzymania 1420 zł netto wynagrodzenia.

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)


error: Treści są chronione! Nie masz uprawnień do ich kopiowania.