Świadomy rodzic to tyle samo, co bezpieczne wakacje z dzieckiem


pixabay.com

pixabay.com

Po wielu miesiącach wyczerpującej pracy marzymy o spokoju, relaksie i wypoczynku. Czekamy na wymarzony urlop. Pamiętajcie, że nie tylko dorośli są zmęczeni. Dzieci, które wcześniej rano wstają do przedszkola, a potem przebywają przez wiele godzin w gwarnej sali także odczuwają zmęczenie.

One pracują nawet w czasie zabawy. Ich mózg nastawiony na zdobywanie wiedzy i umiejętności nie przestaje pracować ani na chwilę. W korze mózgowej malucha znajduje się około dwa razy więcej synaps niż u osoby dorosłej. Mózg dziecka pracując i rozwijając swoje możliwości wykonuje ogromny wysiłek.

Dzieciom także należy się odpoczynek od codzienności. One czekają na swój urlop z mamą i tatą, a jeśli nie jest to możliwe to z innymi bliskimi osobami, byle poza przedszkolem i dotychczasowym rytmem dnia. Co roku po każdych wakacjach odkrywam, że moim podopiecznym przybywa we wzroście widocznych gołym okiem centymetrów i że stali się „doroślejsi”. To efekt wypoczynku, dłuższego snu, wyrwania się ze schematu dnia codziennego narzucanego mu w czasie roku szkolnego.

Pakujcie więc walizki, stroje kąpielowe, wiaderka i łopatki dla dzieciaków i gnajcie szukać ukojenia w nadmorskich falach i ciepłym piasku. Ale uwaga, bądźcie ostrożni i odpoczywajcie bezpiecznie! Wydarzenia ostatnich dni, w których w Bałtyku utopiło się dwoje dzieci skłoniły mnie do tego, by napisać ten artykuł.

Głównym winowajcą nieszczęśliwych nadmorskich wypadków był tzw. prąd wsteczny lub rozrywający. Pamiętam, jak wiele lat temu będąc nad morzem znalazłam się w sytuacji, kiedy fale zaczęły spychać mnie wgłąb morza. Byłam po kolana w wodzie, a silna fala podmyła mi grunt i przewróciła, a potem zepchnęła wgłąb morza. Gdyby nie to, że stałam blisko falochronu którego się uczepiłam, to pewnie odpłynęłabym w siną dal i najprawdopodobniej nie pisałabym tego artykułu. Wtedy jeszcze nie rozumiałam i nic nie wiedziałam o zjawisku prądów rozrywających (potocznie prąd strugowy lub wciągający). Dzisiaj mam ich świadomość i chciałabym żebyście drodzy rodzice też ją mieli.

Jeśli nie mamy świadomości tego, co się dzieje wokół nas i nie wiemy jak unikać zagrożeń, wówczas nawet trzymając dziecko za rękę, możemy je stracić.

Niebezpieczne sytuacje nad morzem są efektem niewiedzy, braku umiejętności pływania i niefrasobliwości dorosłych. Powinniśmy więc sami, na własną rękę dokształcić się w tym temacie, by wiedzieć czego możemy spodziewać się w wodzie. Edukujmy też dzieci, by wiedziały jak bezpiecznie zachować się na plaży.

Wejście do morza nawet po kolana przy silnym wietrze północnym i wysokich falach (prąd wsteczny) może skończyć się tragicznie, bo fala przewraca człowieka, a wydostanie się na powierzchnię jest walką, którą może wygrać tylko silny człowiek z kondycją.

Drogi Rodzicu wypoczywaj z dzieckiem bezpiecznie nad morzem i:

1. Pod żadnym pozorem nie wchodź z dzieckiem do morza, gdy wywieszona jest czerwona flaga. Silny wiatr i wzburzone morze wróżą raczej kłopoty, aniżeli przyjemność zamoczenia nóg w słonej wodzie.

2. Nie spuszczaj z oka ani na moment dziecka. Nie ryzykuj zaginięcie go na zatłoczonej plaży, czy niekontrolowanego wejścia do wody. „Zapracowane” robieniem babek z piasku dziecko może stracić orientację i w panice poszukiwać rodziców na zatłoczonej plaży. Naucz dziecko, by w takich sytuacjach nie oddalało się z miejsca i kręcąc się wokół własnej osi nawoływało pomocy. Nie jest także wstydem zaopatrzenie go w opaskę lub inny gadżet na którym są dane kontaktowe, gdyż nawet starsze dzieci w panice je zapominają.

3. Nie leż na kocu, gdy dziecko jest w wodzie. Bądź blisko niego. Możesz przecież wspólnie pohasać w morskich falach. Bezpiecznie jest zaopatrzyć dziecko na czas kąpieli wodnych w tzw dmuchane rękawki, lub kamizelkę ratowniczą, które można kupić w wielu sklepach.

4. Nie dopuszczaj do wstrząsu termicznego- nagrzane słońcem ciało powinno stopniowo oswajać się z zimną wodą. Zanim wejdziesz do wody delikatnie ochlapuj całe ciało dziecka.

5. Nie narażaj dziecka na oparzenia słoneczne- stosuj kremy z filtrem i unikaj godzin południowych do plażowania na słońcu.

6. Nie narażaj dziecka na udar słoneczny. Chroń głowę dziecka i zakładaj mu kapelusiki, chusteczki, rozkładajcie nad nim parasole.

7. Edukuj dzieci. Nie strasz, ale uczulaj na niebezpieczeństwa i zagrożenia płynące z beztroskiej zabawy na plaży. Przygotuj je także na sytuacje trudne, w których się już znajdą.

8. Edukuj się sam, by być przygotowanym na trudne sytuacje. Przeczytaj o:

  1. Prądzie wstecznym
  2. Prądzie rozrywającym

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Autor artykułu Alicja Buczek

,

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)


error: Treści są chronione! Nie masz uprawnień do ich kopiowania.