Mrówki, jak kolorowe żelki. Obserwujemy świat.

mrwki-1-604x270 Mrwki-2-604x270 mrwki-3-604x270
Obserwacje zwierząt w ich naturalnym środowisku przez dzieci w wieku przedszkolnym nie należą do rzeczy łatwych. Od obserwatorów wymaga się wówczas cierpliwości i umiejętności zachowania równowagi i spokoju. W dzisiejszym dziecięcym świecie królują komputery, kina, telewizory. Dzieci bombardowane najwyższej jakości dźwiękiem i obrazem rezygnują z poszukiwań i doznań w spokojnym otoczeniu łąki, parku czy lasu. Trudno tutaj o skupienie i uwagę.

My dorośli możemy to zmieniać i zadbać o to, by dzieci pokochały prawdziwość świata i namacalne odczuwanie jego piękna. Właśnie takie obserwacje są bardzo potrzebne dla dziecięcej uwagi, rozwijania jego ciekawości i umiejętności wnioskowania. Należy dzieci zachęcać do oglądania świata zwierząt w ich naturalnym środowisku. Badaczem przyrody może stać się każde dziecko, a nawet dorosły.

Dr. Mohamed Babu z Mysore w południowych Indiach zainspirowany odkryciem swojej żony Shameed, która pokazała mu białe mrówki po wypiciu przez nie rozlanego mleka, postanowił sprawdzić, jak będą wyglądać te owady po podaniu kolorowych płynów. Zaaplikował im zabarwiony na żółto, czerwono, zielono i niebiesko słodki płyn i obserwował, jak ich brzuszki się napełniają. Efekty były imponujące. Niektóre mrówki wędrowały od jednego koloru do drugiego tworząc ciekawe kompozycje kolorystyczne. Dr Babu zaobserwował, że zielone i niebieskie krople nie cieszyły się taką popularnością wśród mrówek jak krople żółte i czerwone, dlatego zwiększył preferowane przez mrówki krople, by uzyskać maksymalne nasycenie barw. Wykonanie serii zdjęć było nie lada wyczynem. Obserwator i zarazem fotograf zadał sobie wiele trudu, by uchwycić kolorowe jak żelki mrówki. Opowiada, że podczas sesji zdjęciowej tłum mrówek wymykał się w ciągu kilku minut spod jego kontroli i jednoczesne otrząsanie się z mrówek i wykonanie zdjęcia graniczyło z cudem. Próby takie podejmowane były wielokrotnie, a efekt wysiłków widoczny jest na tych 3 fotkach.

Ten krótki opis może być dla twórczych nauczycieli inspiracją do serii zajęć przyrodniczych, w których dzieci odkryją świat społeczności mrówczej. W ten sposób będą miały możliwość zaspokojenia swojej naturalnej ciekawości rozwijając jednocześnie umiejętność krytycznego myślenia, porównywania i uogólniania, a tym samym poszerzania swoich horyzontów myślowych. Pamiętajmy o tym, że dając dziecku możliwość do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody we wczesnym dzieciństwie zaszczepiamy w nich inspirujący pomost do wiedzy zdobywanych na kolejnych szczeblach edukacyjnych

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2022765/The-ants-multi-coloured-abdomens-exactly-theyve-eating.html